Drukuj

wypożyczalnia aut

Dlaczego hamulce piszczą przy hamowaniu
Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować znienawidzony przez wszystkich kierowców pisk podczas zatrzymywania samochodu. Najczęstszą jest zbyt twarda mieszanka, z której wykonane są klocki, zużycie okładzin, brak podkładki antywibracyjnej, uszkodzenie tarczy hamulcowej, a także niewłaściwy dobór klocków i tarcz hamulcowych.
Dlaczego klocki hamulcowe piszczą?.

W najpowszechniej stosowanych klockach hamulcowych wykorzystywane są mieszanki półmetaliczne, ceramiczne oraz metaliczne. Najcichszymi są klocki ceramiczne – w przypadku ich używania, piszczenie nie powinno w ogóle występować. W przypadku klocków półmetalicznych – stosuje się domieszkę o wyższej odporności na wysokie temperatury, hamulce mają większą skuteczność – ale klocki mogą delikatnie hałasować. Największą tendencję do wydawania niepożądanych dogłosów posiadają klocki metaliczne – stosowane są głównie w samochodach sportowych.

Piszczenie klocków hamulcowych najczęściej jest wynikiem wibracji o wysokich częstotliwościach, jakie powstają podczas hamowania, na styku klocek-tarcza hamulcowa. Jednym z powodów piszczenia hamulców, oprócz wymienionych powyżej, mogą być także różnego rodzaju zabrudzenia występujące w okolicy zacisku.

W przypadku zużycia okładzin ciernych – na klocku uwidacznia się metalowa blaszka – to ona jest źródłem hałasu – w momencie naciśnięcia pedału hamulca, zaczyna ona trzeć o tarczę hamulcową – wydawany dźwięk ma informować kierowcę o konieczności wymiany klocków.

Zdarza się, że „odzywają się” również te świeżo zamontowane egzemplarze – wówczas najczęstszą przyczyną tego zjawiska może być poluzowanie się elementów mocowania (blaszek, bolczyków).
Dlaczego hamulce tarczowe piszczą?
Bardzo często problem świszczących hamulców związany jest z uszkodzeniem tarcz hamulcowych. Tarcze, w trakcie hamowania, nagrzewają się – może dojść do ich przegrzania, wówczas na powierzchni tarczy osadza się cementyt – bardzo twardy osad, który znacząco zmniejsza skuteczność hamulców, a ponadto powoduje hałas w postaci pisków. W przypadku, kiedy nasze hamulce zaczynają piszczeć, najlepiej od razu udać się do warsztatu samochodowego i dokonać przeglądu całego układu hamulcowego. Mechanik zweryfikuje stan wszystkich jego elementów i dokona wymiany tych, które powodują niechciany dźwięk – a my, po pierwsze - będziemy mieli pewność, że nasze hamulce są w pełni sprawne, po drugie - będziemy mogli cieszyć się ciszą w trakcie jazdy.